2017-09-20

Najczęstsze problemy z odtwarzaniem płyt DVD.


Większość z nas jest przyzwyczajona do tego, że płyta DVD uruchamia się samoczynnie po włożeniu jej do napędu. Startuje odtwarzacz, pojawia się menu płyty. Czasami jednak sprzęt nie chce z nami współpracować. Co na to poradzić? Poniżej przedstawiamy rozwiązania najczęstszych problemów.


Problem z odtwarzaniem płyty DVD na odtwarzaczu dvd:


→ stary odtwarzacz dvd
W dzisiejszych czasach należy pamiętać, że nawet 3-4 letni sprzęt jest już traktowany jako zabytek i niestety nie musi poprawnie odtwarzać płyt DVD. Rozwiązaniem w tym przypadku może być zrobienie kopii płyty z najniższą prędkością. Jeśli i to nie pomoże, może też oznaczać iż już laser w sprzęcie jest mocno uszkodzony i nadaje się do wymiany. Należy pamiętać również iż nie zawsze o stopniu zużycia urządzenia świadczy ilość jego używania, lecz niestety głównie wiek oraz marka ,a co za tym idzie jakość sprzętu.→ odtwarzacz dvd odtwarza tylko płyty DVD-R
Większość naszych stacjonarnych odtwarzaczy odtwarza jedynie płyty DVD+R. Jeśli jesteśmy posiadaczami odtwarzacza, który odtwarza płyty DVD-R, musimy nagrania z płyt DVD+R skopiować na płyty DVD-R. Jest to najszybszy sposób na obejście tego problemu.


→ odtwarzacz dvd jest spoza Europy
Regionalizacja została wprowadzona, aby kontrolować dystrybucję filmów na rynku światowym. Jest to również zabezpieczenie przed piractwem oraz niekontrolowanym handlem filmami. Europa, Japonia, RPA oraz Bliski Wschód znajdują się w regionie 2. Krótko mówiąc, jeżeli kupiliśmy sprzęt w USA (region 1), niestety nie będziemy mogli na nim odtwarzać filmów z Europy (region 2). Na szczęście rozwój technologii poradził sobie i z takim problemem. Mianowicie mamy 3 rozwiązania:
– zakup odtwarzacza uniwersalnego (MULTI-REGION) – odtwarzacz jest opatrzony kodem 0, dzięki czemu nie będziemy musieli się przejmować regionalizacją;
– możliwość pięciokrotnej zmiany regionu – takie rozwiązanie jest możliwe przy starszym sprzęcie, który nie był opatrzony w kod 0;
– zmodyfikowanie oprogramowania – z Internetu należy pobrać spreparowaną wersję oprogramowania, nagrać na płytę CD-R i wgrać, zastępując bieżącą wersję. Niestety ta metoda ma jeden minus – utracimy gwarancję na sprzęt.


Problem z odtwarzaniem płyty DVD w komputerze:


→ brak kodeków lub uszkodzone kodeki
Jest to najczęstszy problem przy odtwarzaniu filmu w komputerze. Najlepszym sposobem jest zainstalowanie pakietu kodeków np. K-Lite Codec Pack, a jeśli już go używamy, wystarczy usunąć zainstalowane i ponownie zainstalować. Aby to zrobić wystarczy wpisać w google kodeki + nazwę systemu, na którym pracujemy.


regionalizacja
Na ekranie pojawia się komunikat „Region Error”? Spokojnie, nie panikujemy. Nie jest to tak duży problem jak w przypadku stacjonarnych odtwarzaczy dvd. Wystarczy pobrać z internetu darmowy program VLC Media Player dla którego regiony nie mają znaczenia.


→ Windows 10
System nie posiada wbudowanego odtwarzacza dvd. Najlepszym darmowym programem do odtwarzania wszelkich plików jest polecany wcześniej program VLC Media Player.

Jeżeli mają Państwo inny problem z odtwarzaniem płyt dvd, to zapraszamy do kontaktu. Postaramy się pomóc najlepiej jak potrafimy :)